Giyilebilir Dış İskelet

Dış iskelet nedir ?


İnsanların doğuştan var olan mükemmel kontrol yeteneğini, robotların güç ve dayanıklılığı ile birleştiren dış iskelet sistemleri en genel haliyle giyilebilir robotlardır. Temel olarak alt ekstremite, üst ektremite ve tüm gövde dış iskeletler olmak üzere üçe ayrılırlar. Firmamızın ana çalışma alanı olan alt ekstremite dış iskeletler kullanıcının ağırlığını ve/veya sırtta taşınan yükü robotik bacaklar üzerinden yere ileterek kullanıcının kendi ağırlığından ve taşınan yükten bağımsız olarak hareket etmesine imkan tanır. Bu özelliği sayesinde alt ekstremite dış iskelet sistemleri rehabilitasyondan askeriyeye, endüstriden günlük yaşama birçok alanda kullanılabilmektedir.

Kurulduğu 2015 yılından bugüne firmamız, ana çalışma konusu olan alt ekstremite dış iskelet sistemleri ile ilgili birçok proje geliştirmiştir.

Yürüyüş Desteği

Yaşlılık, travma veya çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle bacaklarındaki hareket yeteneğini büyük ölçüde veya tamamen kaybetmiş insanların, günlük yaşantılarına devam edebilmelerini sağlamak için oturma- kalkma, yürüme, merdiven inme-çıkma hareketlerini desteklemek amacıyla geliştirilmiştir.

exo1videoexo2video

Yük Taşıma

Ağır yük işçileri veya piyade askerler gibi uzun süre sırt yükü taşımak zorunda kalan insanların taşıdıkları sırt yükünü doğrudan robotik bacaklar üzerinden yere ileterek, bu insanların yorgunluklarını azaltmak ve çalışma performanslarını artırmak amacıyla geliştirilmiştir.

İletişim